Dipçik Özellikleri

Av Tüfekleri Dipçiği (Tüfek Kundağı)

Av Tüfeği Dipçik (Kundak) Özellikleri

av tüfeklerinde olması gereken dipçik (kundak) ölçüleri nelerdir.
hangi tip dipçik uygundur. silah dipçik yapısı nasıl olmalı. Yivsiz Silahlarda Dipçik ölçüleri.

Plastik ve Çeviz Dipçikler

YIVSIZ SILAHLARDA DİPÇİK (KUNDAK)

Uzun namlulu silahlarda, namlu ve bazen de mekanizmaya yatak görevi yapan ahşap, plastik benzeri malzemeden yapılmış parçadır. Sürgü mekanizmalı av tüfekleri haricinde dipçik ve el kundağı olmak üzere iki parçadan meydana gelir. Dipçik kısmı, geri tepmenin omuzda absorbe edilmesi: saglarken el kundagi da namlu isisini yalitarak, diger elinizin silaha yön vermesine aracilik eder. Av tüfeği kundaklarinda da tipki tabancalarda oldugu gibi silahi kavramaya yarayan kabza kismi bulunur. Silahin bu kisimdan kavranarak dipçik gerisinin sikica omuza oturtulmasi nisan almayi kolaylastiracagi gibi geri tepmenin avci üzerindeki etkisini de azaltir. Levye hareketli tiplerde ve bazi çift namlulu tüfeklerde sikça görülen bir dipçik biçimi ise, bu kisimda düz olan, yani kabzasiz olanlardir, ingiliz kundak adi verilen bu dipçiklerin yapimindaki amaç, çift tetikli silahlarda bir tetikten digerine geçme eylemine kolaylik sagladigi görüsüdür. Normal olarak öndeki tetigi düsürüp, arkadakine geçtiginizde, kabzadaki kavraminizi bir parçadan olsa degistirmeniz gerekir. Ancak bunu tabanca kabzali tüfeklerde yapmaniz nispeten zor olabilir. Eger Ingiliz kundakli silahlar begeninize hitap ediyor ise tercih sebebi olabilir ancak tek tetikli silahlarda size hiçbir avantaj saglamaz.
Av Tüfeği Dipçikleri
Bütün bunlarin yaninda kundaklarla ilgili bilnmesi gereken en önemli sey, onun sizin anatomik yapiniza uygun olup olmadigidir. Dipçiği omuzun tam olarak neresine yaslayacaginiz ile ilgili gerçek, herkes için bir parça da olsa farklilik gösterebilir. Bu omuz genişliğinize, boyun uzunlugunu za ya da yüzünüzün etli veya ince olusuna göre farkliliklar gösterebilir. Silahiniz ile, hangi noktada rahat iseniz, o nokta sizin için dogru olanidir. Yeni bir tüfek ile nisan aldiginizda, çogu zaman dipçiğin farkli bir noktaya oturdugunu görürsünüz.Vereceginiz en yanlis karar, silah ne kadar güzel, fiyat da ne kadar uygun olursa olsun size uygun olmayan bu tüfege yatirim yapmak olacaktir. Av sirasinda birseyler yanlış gidiyorsa yapilacak en mantıklı şey sılahınızdan şüphelenip ödünç bulacağınız başka silahlarla denemeler yapıp, hatanın nerede olduğunu bulmaktır.
Yapiniza uygun bir tüfek onu ilk omuzladigmiz anda, gözünüz arpacik ile ayni hatta bakar ve namlu da hedefi gösterir durumda olmalidir. Bu durumu yakalamak için sonradan gayret göstermemelisiniz. Tüfek omzunuza dogal olarak ve konforlu bir biçimde oturmali, yanak ve arpacik aninda olmasi gereken yerde olmalidir. Tetik ise hiçbir bilinçli düsünceye yer vermeksizin çekilebilmelidir. Bunlari yaparken silahinizi aklinizin ucundan geçirmemeli, tüm konsantrasyonunuzu uçan kusa vermelisiniz. Çünkü keklik ve çulluk gibi pek çok uçar ve hatta kaçar avinda hayvanin kalktigi andan etkili menzil disina çiktigi ana kadar geçen zaman içinde uzun boylu düsünme vaktiniz olmayacaktir. Bu yüzden avcinin atis sirasindaki pek çok hareketi daha çok bir refleks olarak gelisir. Yerine oturmayan bir silah ise, bu refleksin olusumuna sadece engel olur.
Av Tüfeği Dipçik Ölçüleri
Size uygun kundağın seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta onunla ilgili olan ölçülerdir. Dipçik gerisindeki tabla merkezinin tetige olan uzakligi Ingilizcede "çekme uzunlugu" (Lenght of pull) olarak adlandirilir. Geleneksel çekme uzunlugu testi ise basit olarak söyle yapilir: Elinizi yere paralel olarak uzattiktan sonra doksan derece açi teskil edecek sekilde havaya dogru kirin. Silahi kolunuzun pazu kismina oturttugunuzda isaret parmaginizin ilk kivrimi tetigi rahatça çekebiliyorsa sonuç iyi denebilir. Baska bir dikkat edilecek nokta da, nisan aldiginizda, bas parmaginiz ile burnunuz arasinda olusan uzaklik konusudur. Bu mesafenin yaklasik 3 cm civarinda olmasi uygundur. Yakin olmasi halinde kendinizi incitmeniz söz konusu olabilir. Pek çok silahda çekme uzunlugu 35 cm olarak saptanmıştır. Fakat trap silahlari bir parça daha uzun olarak yapılır.
Dipçik Ölçüsü
Silah dükkâninda bu testleri yaparken hatirlamaniz gereken bir baska önemli nokta, arazideyken üzerinizde dükkândakinden daha çok giysi olabilecegi gerçeğidir. Çünkü av sezonu hava sicakliklarinin yüksek oldugu yaz aylarinda baslayip, sifirin altina düsen kış günlerinde de devam eder.
Silah terminolojisinde düsüs, namlu hattinin geriye olan uzantisinin dipçik tabaninin üst noktasina veya yanak bumu (Comb) olarak adlandirilan noktaya olan dikey uzakligidir. Bunu ölçmenin en kolay yolu, namluyu birmasanin kenarina arpacigi bosa düsecek sekilde yaslayip gerekli uzakliklari almaktir. Düsüs mesafesinin çok olmasi, silahin hedefde asagi vurmasina, az olmasi ise yukariyi vurmasina sebep olur. Bunun telâfisi iyi bir kundak ustasinin elinde he: zaman mümkündür.
av tüfeği dipçik eğimi
Burada kritik olan soru, almayi düsündügümüz silahta bizim için geçerli olan "düsüs ölçüsünün" (Kundak düsüklügü) ne kadar oldugunu nasil anlayabileceğimizdir.
Dipçik Eğimi
.Fakat kundak ölçülerinin size uygun olarak degistirilmesi, ancak sizin dogru ve istikrarli bir atis teknigine sahip olmaniz sarti ile faydali olacaktir. Eger silahinizi her seferinde ayni ahenk içinde omuzlayamiyorsaniz kundakta yapilacak degisiklikler sorununuzu çözmek yerine daha da karistirabilir, kundaginizi yontmaya baslanmadan önce atis tekniginizin dogru olup olmadigi konusunda kesin bir karar vermis olmalisiniz. Çünkü avda tüfeginiz ile olumlu sonuçlar akmiyorsaniz bunu belirlemek için gerekiyorsa sizden daha usta aticilarin yardimina basvurun. Av silahlarinda "egim", önemli olan baska bir konudur. Silahinizi, dipçik gerisi zemine oturacak biçimde yere oturtup kubuz duvara degene kadar itin. Namlu agzi ile duvar arasindaki mesafe, size silahinizin egimi hakkinda bir fikir verecektir. Farkli egimlerin nisan hattinizi nasil etkileyecegini görmek için, dipçik gerisini örten kapagin vidalarini gevseterek alt ya da üst kismina kalinca parçalar sikistirabilirsiniz. Bazen çapina oranla asiri olarak tepen silahlarin çözümü burada olabilir. Dipçik gerisinin belirli bir ölçü ve açida kesilmesi, bu agir silah tepmelerini önemli ölçüde hafifletebilir. Ama bu islemin de isi iyi bilen kisiler tarafindan yapilmasi gerekir.
Atesli silahlar var oldugundan beri, kundak yapiminda fildisinden metale kadar pekçok malzeme denenmistir. Fakat bunlarin içinde maddelerin çesitliligi gibi ahsabin da hemen her türlüsü denenmis, hatta olumlu sonuçlar vermistir. Ancak hiçbiri bir tek agaç cinsi, ceviz kadar tutulmamistir. Ceviz, sert ve güçlü darbeye dayanikli fakat hafif ve esnek olmasinin yaninda diger agaçlara göre çok daha az çekme ve sisme özellikleri ile de üstün degerlere sahiptir. Üzerinde çalismasi kolay, güzel kokulu ve iyi cila kabul eden bir agaç türüdür. Bal renginden çikolata kahveye kadar degisik renk ve tonlarda görülebilir. Bütün bunlara ragmen her ceviz agaci ayni üstün özellikleri tasimayabilir. Sertlik, yogunluk, çalisma karakteristigi ile renk ve desen, türden türe, agaçtan agaca hatta ayni agacin degisik bölümlerinde bile farkliliklar gösterebilir. Yetistigi yerin enlem ve rakiminin sonucu olan iklim özelligi, agaçlari derinden etkiler. Sonuç olarak en kaliteli ceviz agaçlari Kuzeybati Kafkaslarin bir bölümü ile Türkiye ve Iranin daglik kesimlerinde ve Fransanin bir bölümünde de bulunur.
Ceviz agacinin her kismindan kundak yapilabilse de, en degerli kismi, yerden yaklasik 180 cm yüksekligindeki göbek kismidir. Burasi aslinda köklerin gövdeye karistigi bölgedir ki en güzel desenler burada bulunur.
Eger bu mesafe sizin anatomik yapiniza uygun ise, yanaginiz, dipçik dibi ile kabza gerisi arasindaki mesafenin orta noktasinin hemen önüne oturmalidir. Tüm bu testler size, arzulanan dipçik boyunun seçimi ile ilgili kabaca bi: fikir verebilir ancak diger bazi faktörlerin de konu ile ilgili oldugunu bilmelisiniz.
Silahi omuzladiginizda yanaginiz dipçikte konforlu bir biçimde dinlenirken namluya dogru baktığınızda gözünüz bandin ve arpacigin sadece bir bölümünü görebilmeli. Eger arpacigi görebilmek için boynunuzu uzatmak zorunda kaliyorsaniz, bu daha yüksek olan bir dipçige ihtiyaciniz oldugu anlamina gelir. Dolayisi ile düsüsün yükseltilmesi gerekir. Eger gereginden fazla bant görüyorsaniz dipçigin bilen ellerde bir parça randelenmesi bu sorunu çözebilir
  AV TÜFEĞİ (YİVSİZ SİLAHLARDA) KUNDAK ...
O yüzden silahinizi, üzerinizde ince giysiler varken arkasi takozlu dipçiklerle seçmeniz size avantaj saglayabilir. Soguk kis aylarinda, kalin giyeceklerle bu takozu çikararak durumu esitleyebilirsiniz.
Copyright© silahtamirhanesi.com tüm hakları saklıdır.
 
 
modellerimiz
Kapıda Ödeme
günün ürünleri
Üzümlü Av Tüfekleri
Yivsiz Silahlarda Dipçik
Ana Menü
 
Al Bayrak
Ana Menü
Üzümlü Av Tüfekleri Satışı
Avantajlı Ürünler
Güvenli Alışveriş
En Yeniler
Dil Seçimi
Dil Seçimi

[Anasayfa][Kullanım Şartları][S.S.S.][İletişim Bilgileri]
huğlu av tüfekleri
Süperpoze ve Çifte Av Tüfekleri
ördek avı
av tüfeği
İngilizce
çeviz dipçik
silah
silah dipçik yapısı
Derya Anakon Otomatik Av Tüfekleri Arthemis Otomatik Av Tüfekleri Arthemis Otomatik Av Tüfekleri Doruk Pompalı Av Tüfekleri Torun Otomatik Av Tüfekleri
PTT Kargo ile kapıda ödeme imkanı..
Güvenli Alışveriş....
PTT Kargo
Av Malzemeleri Tüfek Kılıfı Tüfek Feneri Av Aksesuarları
AV TÜFEĞİ DİPÇİĞİ (KUNDAK)
Web Master Hizmetleri
Web Master Hizmetleri
av tüfeği kundağı